SZECHEREZADA

odbiornik telewizyjny Szecherezada - napis
2018-02-01 MMDZ

Odbiornik lampowy Szecherezada był największym jaki produkowała Diora w latach 60. XX wieku. Jego produkcja trwała od 1965 do lutego 1970 roku, a konstrukcja, którą montowano w drewnianej obudowie, została w całości opracowana przez dzierżoniowskich inżynierów.

Odbiornik klasy luksusowej, jakim była Szecherezada, wyposażono w bezimplozyjny kineskop o przekątnej 23 cale ze szkłem kontrastowym. Telewizor posiadał układ wyciszania fonii, który eliminował warkot w momencie nagrzewania. W Szecherezadzie zastosowano nowoczesny, wówczas, układ elektryczny toru fonii z przełącznikami klawiszowymi barwy dźwięku, bas i sopran, umożliwiający szybkie dostosowanie odbioru dźwięku do określonej audycji. Odbiornik posiadał także klawiszowy przełącznik, film, umożliwiający zwiększenie wyrazistości obrazu. Stosowano go wtedy, gdy audycje (np. spektakle telewizji) nadawano z telerecordingu, czyli nagranej taśmy filmowej. Z przodu pod ekranem umieszczono włącznik sieciowy, a także pokrętła: regulacji jaskrawości, siły głosu i strojenia. Z tyłu odbiornika zamontowano gniazda połączeniowe: trzy antenowe, na dodatkowy głośnik, magnetofonowe, zdalnej regulacji oraz przełącznik do wyłączania głośników w momencie włączenia słuchawek a także dodatkowe pokrętła: synchronizacja w pionie, synchronizacja w poziomie, kontrast. Na prawej i lewej ścianie umieszczono głośnik. Pod prawym głośnikiem zamontowano przełącznik kanałów i pokrętło ich dostrojenia.
Szecherezada była ostatnim z czterech (Aladyn, Tosca, Tosca Lux) odbiorników produkowanych, w tym czasie, w Diorze. Do produkcji telewizorów powrócono dopiero w 1994 roku.

Czy wiesz, że…
– Aby obejrzeć program telewizyjny na odbiorniku lampowym, jakim była także Szecherezada, należało go włączyć co najmniej 5 minut wcześniej.
– W 1969 roku Szecherezada kosztowała 10 500 złotych, a średnia pensja oscylowała wówczas pomiędzy 1 600 złotych a 2 500 złotych.
– Od 1952 roku do 1970 roku funkcjonował, w Polsce, tylko jeden program telewizyjny – nadawany w wersji czarno-białej.

Zobacz instrukcję obsługi odbiornika telewizyjnego Szecherezada IV