Zbliża się kwiecień, a wraz z nim czas kiedy wspominamy generałów, oficerów Wojska Polskiego, policjantów, żandarmów, funkcjonariuszy straży więziennej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza oraz innych polskich więźniów NKWD, pomordowanych w Katyniu, Miednoje, Kalininie, Charkowie oraz innych miejscach kaźni.
W związku z 81. rocznicą tych tragicznych wydarzeń, Muzeum Miejskie Dzierżoniowa na ogrodzeniu muzealnego lapidarium, od strony ulicy Świdnickiej, będzie prezentować wystawę planszową przybliżającą najważniejsze fakty związane z tą zbrodnią. Grafiki przygotowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie prezentują wydarzenia od roku 1939 i założeń Paktu Ribbentrop-Mołotow, wyjaśniają okoliczności Zbrodni Katyńskiej, efekty prowadzonych śledztw w tej sprawie, zarówno podczas wojny jak i po niej oraz wynikające z nich nieścisłości. Z treści plansz, dowiemy się także, na czym polegało kłamstwo katyńskie oraz jak przebiegały dalsze starania, już w czasach PRL-u oraz III Rzeczpospolitej, w dochodzeniu do prawdy w tej sprawie.
Wystawę „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”, będzie można obejrzeć od 22 marca, w dzień po rocznicy samospalenia dokonanego na krakowskim rynku w 1980 r. przez Walentego Badylaka, byłego żołnierza AK, działacza na rzecz ujawnienia prawdy katyńskiej. Plansze historyczne na muzealnym parkanie gościć będą do końca kwietnia. Będzie to również doskonała okazja do przypomnienia wiadomości o Zbrodni Katyńskiej podczas oficjalnych obchodów jej rocznicy w naszym mieście.