Zbigniew Cybulski – życie i gra. Opowieść o legendzie polskiego kina.

2017-11-28 MMDZ

15. 11. 2017 – 31. 01. 2018

Na wystawie czasowej można zobaczyć fotografie aktora z różnych okresów życia: dzieciństwa, działalności harcerskiej, jako dzierżoniowskiego licealisty oraz wybitnego artysty – pierwszego powojennego aktora, mającego szansę na międzynarodową karierę. Przedstawiono także osobiste pamiątki aktora, udostępnione przez jego przyjaciela, Jana Kaczorowskiego.

W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin oraz 50. rocznicę tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Ten wybitny aktor spędził 2 lata młodzieńczego życia w Dzierżoniowie. Dzięki uprzejmości Centrum Technologii Audiowizualnych  we Wrocławiu (byłej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu), na wystawie można zobaczyć nie tylko wiele zdjęć przedstawiających Zbigniewa Cybulskiego, ale też obrazy, które „malował” Cybulski występując, w znakomitej roli Staszka, w filmie Giuseppe w Warszawie i kostium, z ostatniego filmu, w jakim aktor wziął udział, a także kożuch, w którym wielokrotnie był widziany na żywo.

Wernisaż wystawy odbył się 15 listopada o godz. 17:00 – opowieść o  wyjątkowych chwilach z życia Zbigniewa Cybulskiego – mieszkańca Dzierżoniowa i legendarnego aktora przedstawiła Jolanta Maniecka.