Słowo igłą i nicią utrwalone – wystawa makatek z kolekcji prof. Tomasza Nowaka

ikona
2022-05-23 MMDZ

18.05.2022 – 28.08.2022

Makatki, wydawałoby się zwyczajne ozdoby, stosowane w mieszczańskich, robotniczych a później wiejskich kuchniach, pralniach i sypialniach, pełniły niegdyś rolę użytkową. Zasłaniały przed wzrokiem wścibskich kuchenne półki, osłaniały przed wodą ściany w łazienkach i przy okazji przekazywały w prosty sposób mądrości ludowe.

Haftowane obrazy, zwykle wzbogacane o wyszywane sentencje, na początku XIX wieku stają się popularne i często spotykane w niemieckich i holenderskich domach. Na przełomie wieków rozpowszechniają się również na wschód i południe Europy, by w XX wieku na ścianach europejskich domostw królować już na dobre. Dziś makatki powoli stają się docenianymi dziełami sztuki i znajdują swoje miejsce w muzeach i galeriach.

Kolekcję kilkuset kunsztownie wyszywanych dzieł ze zbiorów profesora Tomasza Nowaka, można obejrzeć w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa już od 18 maja. Przybyli goście mieli okazję posłuchać właściciela kolekcji, który pełen podziwu dla wykonanej aranżacji, postanowił przekazać całą kolekcję do naszego muzeum! Serdecznie dziękujemy za tak hojny dar!

Wystawa została wzbogacona, o pochodzące ze zbiorów muzeum, przedmioty użytku codziennego z końca XIX i początku XX wieku.

plakat wystawy "Słowo igłą i nicią utrwalone"