Rzeźba? Twórczość Piotra Żurawskiego

2024-04-12 MMDZ

14.12.2023 – 25.02.2024

Wystawa czasowa Rzeźba? Twórczość Piotra Żurawskiego prezentuje dorobek artystyczny Piotra Żurawskiego, absolwenta szkoły Kenara w Zakopanem. Artysta ten jest renowatorem dzieł sztuki w Muzeum Regionalnym w Jaworze. W wolnych chwilach poświęca się realizacji jednej ze swoich pasji – wykonywaniu licznych prac rzeźbiarskich i konserwatorskich na terenie Dolnego Śląska. W swojej pracy artystycznej inspiruje się historią, naturą, sztuką sakralną oraz człowiekiem jako istotą dającą piękno, cierpienie i miłość.

Rzeźby towarzyszą człowiekowi od niepamiętnych czasów. Wykonywane z kamienia, drewna, metali szlachetnych czy gipsu, najczęściej pełniły funkcję dekoracyjną oraz upamiętniającą ważne postaci i wydarzenia. Wraz z rozwojem technologii wybór materiałów i technik rzeźbiarskich stał się niemalże nieograniczony. Także funkcja rzeźby uległa adaptacji – coraz częściej jest nie tylko ozdobą lecz także środkiem do wyrażenia emocji i przekonań twórcy. Współczesna rzeźba jest nie zawsze oczywista, ale przez to warta nie tylko uwagi ale i refleksji.

Wernisaż wystawy Rzeźba? Twórczość Piotra Żurawskiego odbył się w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa 14 grudnia 2023 r. o godz. 17:00.

Wystawa była prezentowana do 25 lutego 2024 r.

plakat wystawy Rzeźba? Twórczość Piotra Żurawskiego.pdf

Radio Wrocław o wystawie: Rzeźba? Twórczość Piotra Żurawskiego