Podglądanie kosmosu. Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

2020-05-08 MMDZ

19.02.2020-08.05.2020

Wystawa „Podglądanie kosmosu. Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” przygotowana została przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego.

Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne i CCD, fotometry czy spektroskopy. Wystawę uzupełniają liczne instalacje interaktywne, które umożliwią zwiedzającym lepsze zrozumienie zasad działania i sposobu użycia teleskopów. Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy a także obrazy, grafiki oraz druki ilustrują zmiany wyglądu oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych czterech stuleci. Wystawa przedstawia także dorobek Ptomeleusza, Kopernika, Galileusza, Keplera, Newtona oraz kształtowanie się na przestrzeni dziejów głoszonych przez nich poglądów na budowę wszechświata.

Wernisaż wystawy odbył się w siedzibie Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa, 19 lutego o godzinie 18.00. Gości powitał kurator wystawy Piotr Gierlasiński (Muzeum Miejskie Dzierżoniowa) a słowo wstępne wygłosił Marcin Banaś (Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego).