Pisanki Wielkanocne z kolekcji Anny Haratyk

2023-04-06 MMDZ

15.03.2023 – 30.04.2023

Jajko – symbol życia oraz budzącej się do życia przyrody, w wielu kulturach niosło ze sobą szczególne znaczenie. Od wieków było owiane tajemniczością, czcią i przesądami. Nie inaczej jest z pisankami. Te niezwykłe wielkanocne dekoracje z czasem urosły do rangi małych dzieł sztuki. Ich różnorodność, bogactwo wzorów i kolorów jest w stanie zafascynować każdego.

Dr Anna Haratyk, doktor nauk humanistycznych, adiunkt Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, swoje zainteresowania badawcze łączy z pasją etnograficzną, regionalistyczną i krajoznawczą. Wynikiem tych zamiłowań jest, tworzona od ponad czterdziestu lat, kolekcja pisanek i jaj zdobionych różnymi technikami. Znajdziemy wśród nich te, wykonane z zachowaniem tradycyjnych technik i dawnego wzornictwa, jak i nowoczesnych metod, form i środków. W swojej kolekcji posiada ponad 1 500 zdobionych jajek, pochodzących z różnych regionów Polski, jak też z zagranicy (m.in. z Ukrainy, Rumunii, Litwy, Czech, Słowacji, Włoch, Grecji, Norwegii).
Prezentowana kolekcja obejmuje przede wszystkim jaja naturalne: kurze, gęsie, przepiórcze a nawet strusie. Wśród zbiorów zaprezentowano także jaja drewniane, ceramiczne, szklane oraz kamienne. Są wśród nich nie tylko małe dzieła sztuki, lecz również przedmioty użytkowe stylizowane na jaja.

Wernisaż wystawy czasowej „Pisanki Wielkanocne z kolekcji Anny Haratyk” odbył się 15 marca 2023 r. o godz. 17:00. Przed południem, w tym dniu, odbyły się warsztaty plastyczne „Pocztówka wielkanocna z motywem pisanki” w której uczestniczyli uczniowie SP nr 3 w Dzierżoniowie, które poprowadziła dr Anna Haratyk. Popołudniu, podczas wernisażu, wykład „Pisanka – symbol Wielkiej Nocy i małe dzieło sztuki” wygłosiła właścicielka prezentowanej kolekcji – dr Anna Haratyk.