Machinae Calculatoriae

2022-10-24 MMDZ

12.09.2022 – 13.11.2022

Liczenie jest obecne w naszym życiu praktycznie w każdej dziedzinie. Podobnie jak liczby, które otaczają nas z każdej strony. Funkcjonujemy w naszej codzienności nie zwracając nawet na to uwagi. Przykładów jest bardzo wiele, od tak prozaicznych sytuacji jak liczenie gotówki w sklepie, porównywanie cen, obliczanie dni, tygodni, miesięcy, lat, godzin czy minut, po te obliczenia bardziej skomplikowane, których dokonywać muszą księgowi, logistycy, geodeci czy architekci. Jakby się tak zatrzymać i chwilę zastanowić – liczymy coś prawie na każdym kroku. Podstawowym urządzeniem, jakiego używamy do trudniejszych obliczeń jest kalkulator. W tej chwili jest to narzędzie do którego dostęp ma praktycznie każdy z nas na swoim telefonie komórkowym.

Biorąc pod uwagę to, że kalkulator elektryczny, urządzenie jakie znamy dzisiaj, które w zasadzie odchodzi już do lamusa, został upowszechniony dopiero po 1972 roku, to pierwsze pytanie jakie nam się nasuwa brzmi: jak radzono sobie z obliczeniami wcześniej? No właśnie, odpowiedzi na to pytanie będzie można poszukać na wystawie czasowej w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa.

Na wystawie przedstawiono kilkadziesiąt historycznych eksponatów z kolekcji profesora Macieja M. Sysło, służących do wykonywania nierzadko skomplikowanych obliczeń oraz przygotowano kilka stanowisk do przeprowadzenia działań samodzielnie, które sprawią, że historia liczenia stanie się dla zwiedzających trochę mniej skomplikowana.

Wystawa „Machinae Calculatoriae” to efekt współpracy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z Maciejem M. Sysło, profesorem nauk matematycznych, informatykiem oraz wielkim piewcą edukacji informatycznej w Polsce. Wernisaż wystawy odbył się 12 września 2022 r. o godz. 12.00. Podczas wernisażu, o wystwawie, opowiedział profesor Maciej M. Sysło.

Machinae Calculatoriae – plakat pdf