Kresy Wschodnie – życie codzienne, architektura, rozwój gospodarczy

2017-04-19 MMDZ

23. 06. 2016 – 30. 09. 2016

Polskie Kresy Wschodnie wniosły nieoceniony wkład do dziedzictwa historyczno-kulturowego Polski. Lwów, Wilno, Tarnopol, Stanisławów, Krzemieniec i wiele innych miejsc bliskich sercu, dawne kresy Rzeczpospolitej, to rodzinne strony wybitnych artystów, ludzi nauki, polityki, ale przede wszystkim, setek tysięcy Polskich rodzin zamieszkujących wsie, miasteczka i miasta. W wyniku przesunięcia granic po II wojnie światowej, ponad 1 500 000 naszych rodaków musiało opuścić wschodnie tereny i ruszyć w nieznane.

Dzierżoniowska ziemia stała się nowym domem dla wielu Polaków, w tym także, przybyłych z terenów Kresów Wschodnich II RP. Kresowiacy kultywują pamięć o terenach rodzinnych, nie tylko poprzez pamiątki, zdjęcia czy dokumenty, ale i przekazywanie prawdziwych historii.

Na prezentowanej wystawie zebrano eksponaty, które przywieźli ze sobą Kresowianie: przedmioty związane z życiem codziennym, fotografie, dokumenty, sprzęty i narzędzia. Przedstawiono także architekturę jak i rozwój gospodarczy Kresów II RP, ze znanymi wytwórniami okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz huculską kolekcją zdobionej ceramiki i drewnianego rękodzieła.