Kierunek SZTUKA

2019-10-28 MMDZ

05.09.2019 – 27.10.2019

Bogate zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prezentowane były dotąd w wielu renomowanych instytucjach – m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w salach wystawienniczych Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA na Zamku Książ w Wałbrzychu. Teraz do tego zacnego grona dołączyło Muzeum Miejskie Dzierżoniowa.
Wystawa „kierunek SZTUKA” – prezentowana w stylowych wnętrzach „czerwonej willi” – jest wydarzeniem wielkiej rangi w życiu kulturalnym Dzierżoniowa oraz niewątpliwym wyróżnieniem zarówno dla Muzeum Miejskiego, jak i samego miasta oraz Ziemi Dzierżoniowskiej.
Dzierżoniowianie oraz przybywający do Dzierżoniowa turyści mieli wyjątkową okazję do podziwiania obrazów i rysunków najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Jerzego Nowosielskiego.
Nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmowała dzieła tak uznanych artystów jak: Marten van Valckenborch (wybitny manierysta flamandzki, którego prace znajdują się w zbiorach wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki), Jan Molenaer II, Abraham Storck, Hendrick Verschuring, Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski, Christian Georg Schütz Starszy i inni. Wśród prezentowanych obrazów unikatem był namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.
Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzały także wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelany z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni.

Wernisaż wystawy odbył się 5 września 2019 r.

kurator wystawy:
dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL

organizatorzy:
MUZEUM MIEJSKIE DZIERŻONIOWA
MUZEUM KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO JANA PAWŁA II
KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Michał Stawicki

 

fot. Kazimierz Janeczko