Architektura Dzierżoniowa w twórczości Pawła Gładkowa

2017-04-11 MMDZ

Wystawa inaugurująca działalność Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa 15. 12. 2011 – 29. 02. 2012

Miniony ostatnio okres jak i obecny czas w działaniach artystycznych upływa pod znakiem ciągłych eksperymentów technologicznych. Wybór najróżniejszych materiałów, uzupełnienie kompozycyjne czy sekrety wyboru papieru doprowadzają do powstawania licznych odmian sztuki. Rozwój fotografii i technik komputerowych jako dyscyplin działalności artystycznej z pewnością ma zastosowanie także pośrednie w wielu dziedzinach sztuk wizualnych.

Na wystawie inaugurującej działalność Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa możemy oglądać prace Artysty nie pochodzącego z Dzierżoniowa, ale od pewnego czasu związanego z tym miastem. Twórczość Pawła Gładkowa pozwala nam podziwiać sztukę wywodzącą się od starych mistrzów; z drugiej strony Artysta używa własnych technik, nadając swoim pracom charakterystyczny dla siebie styl. Przez cały ubiegły rok jego prace towarzyszyły nam zebrane w kalendarzu na 2010 rok, powstałym w wyniku współpracy Autora z Miastem. Część tych prac możemy zobaczyć na wystawie, a wszystkie zostały zebrane w katalogu towarzyszącym wystawie.
Mieszkańcy Dzierżoniowa na pewno poznali wynik kolejnej współpracy Artysty z naszym miastem, tj. mural na szczycie kamienicy przy ul. Świdnickiej. Paweł Gładkow jest również autorem logo firmującego Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, które już posiada w swojej kolekcji jego prace.
Artysta zaprasza nas na spacer po Dzierżoniowie tym dobrze znanym wszystkim mieszkańcom i turystom, ale także prowadzi nas do miejsc mniej uczęszczanych, na które nie każdy zwraca uwagę. Jego prace pomagają spojrzeć na miasto inaczej, a nawet odkrywać je na nowo. Na wystawie znajdziemy obrazy na płótnie sporządzone techniką mieszaną, cykl miniatur mistrzowsko wykonanych ołówkiem oraz inne dokonania związane z miastem, które Paweł Gładkow od pewnego czasu poznaje i smakuje.
Wernisaż – 14 grudnia 2011 r., godz. 17.00

Paweł Gładkow
Urodzony w 1961 roku w środkowej Rosji. W roku 1984 ukończył wydział ceramiki w Państwowej Szkole Plastycznej im. M. B. Grekowa w Odessie na Ukrainie. Pracował w reklamie, projektował i robił ceramikę oraz witraże, przygotowywał scenografię do spektakli teatralnych. Od 1996 roku przebywa w Polsce. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu, zajmuje się ceramiką, projektowaniem poligraficznym, grafiką i malarstwem, członek Związku Polskich Artystów Plastyków.