Wystawa „kierunek SZTUKA”

2019-08-27 MMDZ

Zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „kierunek SZTUKA”, który odbędzie się 5 września 2019r. o godz. 19:00 w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa (ul. Świdnicka 30)

Malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Bogate zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prezentowane były dotąd w wielu renomowanych instytucjach – m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w salach wystawienniczych Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA na  Zamku Książ w Wałbrzychu. Teraz do tego zacnego grona dołącza Muzeum Miejskie Dzierżoniowa.

Wystawa „kierunek SZTUKA” – prezentowana w stylowych wnętrzach „czerwonej willi” – jest wydarzeniem wielkiej rangi w życiu kulturalnym Dzierżoniowa oraz niewątpliwym wyróżnieniem zarówno dla Muzeum Miejskiego, jak i samego miasta oraz Ziemi Dzierżoniowskiej.

Dzierżoniowianie oraz przybywający do Dzierżoniowa turyści będą mieli wyjątkową okazję do podziwiania obrazów i rysunków najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Jerzego Nowosielskiego.

Nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmuje dzieła tak uznanych artystów jak: Marten van Valckenborch (wybitny manierysta flamandzki, którego prace znajdują się w zbiorach wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki), Jan Molenaer II, Abraham Storck, Hendrick Verschuring, Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski, Christian Georg Schütz Starszy i inni. Wśród prezentowanych obrazów unikatem jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają także wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelany z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni.

 

kurator wystawy:

dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL

organizatorzy:

MUZEUM MIEJSKIE DZIERŻONIOWA

MUZEUM KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO JANA PAWŁA II

KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

 

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa od 6 września do 27 października 2019r. w godzinach pracy Muzeum.

Cena biletu na wystawę: 10 zł (dotyczy również niedzieli).

fot. KMJ

fot. MMD

 

Zapowiedź wystawy TVP3 Wrocław:

Pozostałe galerie zdjęć z otwarcia wystawy: