Dzierżoniowscy Żydzi 1945-1968

2023-08-25 MMDZ

„Dzierżoniowscy Żydzi 1945-1968” – Beata Hebzda-Sołogub, Wydawca: Forum Dialogu Między Kulturami, [Dzierżoniów 2019], s. 110 (oprawa twarda)

cena: 33 zł

 

Dzierżoniowscy Żydzi 1945-1968 - okładka książki„W powojennej historii Żydów w Polsce Dzierżoniów był miejscem wyjątkowym. Znaczna liczba żydowskich pionierów osadnictwa i ich aktywność zdecydowały, że właśnie tutaj po II wojnie tworzyły się zręby tzw. osiedla żydowskiego. Żydzi nadawali miastu specyficzny charakter i koloryt. Wyróżniali się nie tylko liczebnością swego środowiska, stanowiąc w szczytowym momencie połowę ludności Dzierżoniowa, ale także dużą aktywnością na polu społecznym, zawodowym, kulturalnym i politycznym. (…)

Prezentowana wydawnictwo odsłania ciekawy i ważny wycinek dziejów miasta, w którym od zakończenia II wojny światowej do 1968 roku Żydzi stanowili poważną i liczną zbiorowość. Zamieszczone w albumie archiwalne zdjęcia i materiały potwierdzają jej związanie z miastem i duże znaczenie Dzierżoniowa jako skupiska ludzi wyznania mojżeszowego. ”

Beata Hebzda-Sołogub
fragment słowa wstępnego