Dzierżoniów – nieodkryte miasto

okładka wydawnictwa "Dzierżoniów - nieodkryte miasto"
2019-07-05 MMDZ

„Dzierżoniów – nieodkryte miasto” – „Edytor” Drukarnia-Wydawnictwo, [Dzierżoniów 2019], wydanie trzecie zmienione, s. 205 (oprawa twarda)

cena: 75 zł

okładka wydawnictwa "Dzierżoniów - nieodkryte miasto"

Publikacja współwydana przez Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, to pięknie ilustrowany album wzbogacony m. in. o historię polityczno-gospodarczą Dzierżoniowa – swoisty przewodnik po mieście.

„Blisko 200 fotografii, które zawiera niniejszy album jest subiektywnym spojrzeniem na miasto, w którym się urodziłem, wychowałem, mieszkam i pracuję. Spojrzeniem na jego bardziej znaną, urokliwszą część, chociaż całe miasto nie jest pozbawione uroku – ale to osobny temat.

Kiedyś, znajoma architekt z metropolii, na pytanie: „Jak Ci się podoba Dzierżoniów?” odpowiedziała: „- to taka bombonierka…„. To mało profesjonalne porównanie stało się dla mnie inspiracją do fotografowania ciągle zmieniającego się miasta.

Pomimo, ze fotografie pochodzą z ostatnich paru lat, to niektóre z nich mają już znaczenie archiwalne. Dzierżoniów bowiem, lokowany w czasach Piastów Śląskich, gdzie splata się historia wielu narodów, miejsce Kongresu Reichenbachskiego, kolebka powojennego przemysłu radiowego w Polsce, miejsce młodości m. in. artystów: Sylwestra Chęcińskiego, polskiego „Jamesa Dean’a” – Zbigniewa Cybulskiego, Katarzyny Glinki, Piotra Ligenzy, sportowców: Jacka Mickiewicza, Mirosława Wilczewskiego, Krzysztofa Piątka, twórców Sztuki: Mariusza Drapikowskiego i wielu innych, zasługuje na szczególne względy.

Album niniejszy wpisuje sie w obchody 40. rocznicy powstania Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, którego autor jest honorowym członkiem.”

Tomasz Ligięza