Wspomnienie św. Jerzego – patrona Dzierżoniowa

św. Jerzy - patron Dzierżoniowa
2024-04-19 MMDZ

23 kwietnia obchodzimy wspomnienie patrona i symbolu miasta. Święty Jerzy, bo o nim mowa, jest również  patronem najstarszego w mieście kościoła oraz parafii.

Postać świętego jest nierozerwalnie związana z miastem od najdawniejszych lat. Jego wizerunki widzimy na zachowanych miejskich pieczęciach pochodzących już z XIII wieku. Postać św. Jerzego zabijającego smoka na tle murów miejskich znajduje się w herbie naszego miasta. Choć postać św. Jerzego i jego patronat jest powszechny w różnych zakątkach świata, to lokalnie istnieje pewien wyróżnik. Rycerz zabijający smoka jest na ogół przedstawiany jako jeździec konny, a w przypadku Dzierżoniowa, od setek lat jest ukazywany jako piechur pokonujący smoka. Walka świętego ze smokiem jest alegorią zwycięstwa dobra nad złem.

Patronat św. Jerzego nad miastem został oficjalnie potwierdzony przez biskupa świdnickiego 19 listopada 2010 roku. Decyzja ta została zaaprobowana przez Stolicę Apostolską 10 czerwca 2011 roku.

Z okazji dnia patrona Dzierżoniowa – św. Jerzego – odbędzie się konkurs dla klas 1-3 i 7-8 szkół podstawowych, którego celem jest popularyzacja wiedzy o historii i kulturze miasta, rozwijanie zainteresowań historycznych i promocja miasta wśród młodzieży.
Wyniki wkrótce!

św. Jerzy - patron Dzierżoniowa