Świat zmysłów

2021-01-07 MMDZ

Czy mówiąc, że coś widzisz, czujesz, słyszysz lub, że coś ma określony smak lub zapach, zastanawiasz się nad znaczeniem tych słów? Czy wiesz w jaki sposób twój organizm odbiera zewnętrzne bodźce z otoczenia i jak później zamienia je w informacje, które ostatecznie docierają do twojej świadomości?

Czy faktycznie rzeczywistość wygląda tak, jak ją odbieramy, czy nasz organizm trochę ją zniekształca, by lepiej ją przyswoić?
Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć interaktywna wystawa „Świat zmysłów”, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którą mamy zaszczyt gościć w murach Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa od początku stycznia 2021 roku.

Specjalnie przygotowane eksponaty, dzięki którym zwiedzający mogą doświadczać działania swoich zmysłów, są podzielone na trzy części. Pierwsza z nich przedstawia przy pomocy modeli to jak funkcjonują nasze receptory, druga pokazuje jak poszczególne zmysły współgrają ze sobą by móc odbierać bodźce zewnętrzne, natomiast trzecia w ciekawy sposób ukazuje to jak ludzkie zmysły potrafią być omylne. O tym wszystkim można się przekonać na własnej skórze, ponieważ praktycznie każdy eksponat wystawy jest przygotowany w taki sposób, by widz sam na sobie mógł przeprowadzić doświadczenie.

Gdy tylko warunki zewnętrzne na to pozwolą, serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszego muzeum po to, by razem z nami wspólnie odkrywać tajemniczy „Świat zmysłów”. Póki co zachęcamy do obejrzenia pierwszej części filmu na temat wystawy, na którym dr Maciej Kluza, pracownik Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśnia działanie poszczególnych urządzeń. Wkrótce kolejny film.