Słowo igłą i nicią utrwalone

ikona
2022-05-09 MMDZ

Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej: „Słowo igłą i nicią utrwalone – wystawa makatek z kolekcji prof. Tomasza Nowaka”.

Wernisaż odbędzie się 18 maja 2022 r. o godz. 17:00.

Makatki, wydawałoby się zwyczajne ozdoby, stosowane w mieszczańskich, robotniczych a później wiejskich kuchniach, pralniach i sypialniach, pełniły niegdyś rolę użytkową. Zasłaniały przed wzrokiem wścibskich kuchenne półki, osłaniały przed wodą ściany w łazienkach i przy okazji przekazywały w prosty sposób mądrości ludowe.

Haftowane obrazy, zwykle wzbogacane o wyszywane sentencje, na początku XIX wieku stają się popularne i często spotykane w niemieckich i holenderskich domach. Na przełomie wieków rozpowszechniają się również na wschód i południe Europy, by w XX wieku na ścianach europejskich domostw królować już na dobre. Dziś makatki powoli stają się docenianymi dziełami sztuki i znajdują swoje miejsce w muzeach i galeriach.

Kolekcję kilkuset kunsztownie wyszywanych dzieł ze zbiorów profesora Tomasza Nowaka, będzie można obejrzeć w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa już od 18 maja. Wystawa potrwa do 28 sierpnia i będzie wzbogacona o pochodzące ze zbiorów muzeum przedmioty użytku codziennego z końca XIX i początku XX wieku.

Serdecznie zapraszamy!