Rocznica śmierci Jana Pawła II

2023-03-31 MMDZ

2 kwietnia 2023 roku obchodzimy 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Karol Wojtyła był pierwszym papieżem z Polski oraz pierwszym spoza Włoch od XVI wieku. Jego pontyfikat trwał 27 lat.

Warto przypomnieć, że oprócz bycia przywódcą duchowym wiernych Kościoła Katolickiego, był on także znaczącym i aktywnym politykiem. W okresie pontyfikatu Jana Pawła II Polska przeszła transformację ustrojową, a papież Polak często zajmował jednoznaczne stanowisko potępiające ustrój i władze PRL, ku czemu miał choćby okazję podczas pielgrzymek do ojczyzny. Wielu Polaków znajdowało w jego słowach i postawie ukojenie i motywację do działania w tych trudnych czasach.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Do końca swych dni, mimo długiej walki z chorobą, sprawował swój urząd. Był opłakiwany przez miliony w kraju, ale także na całym świecie. Papież Polak został kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku.

W dniu dzisiejszym wspominamy osobę Jana Pawła II, który ma duże znaczenie dla wielu Polaków, ale też pozostaje ceniony na całym świecie.

grób świętego Jana Pawła II w Watykanie