Rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

Sowiecka defilada we Lwowie we wrześniu 1939 roku - Kadr z radzieckiej kroniki filmowej z września 1939
2022-09-08 MMDZ

17 września 1939 roku doszło do napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W tym roku jest to już 83. rocznica tego wydarzenia.

Bezpośrednią przyczyną agresji był pakt Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku, gdzie Niemcy i Sowieci dokonali podziału Europy Środkowej na swoje strefy wpływów. 1 września nastąpił atak niemiecki. Związek Radziecki nie pomógł jednak Niemcom od razu, lecz czekał do momentu, gdy Polska będzie już bardzo osłabiona.

Sowieci ruszyli 17 września natrafiając na opór niewielkich sił polskich. ZSRR zajął ostatecznie ponad połowę terytorium II Rzeczpospolitej. Mieszkańców tych obszarów czekał straszny los – Najpierw dwa lata okupacji sowieckiej, następnie trzy lata niemieckiej, a potem ponownie sowieckiej, tym razem już na wiele dziesięcioleci.

W okresie komunizmu, wątek sowieckiej agresji na Polskę był ukrywany, a za jego poruszanie groziły represje. Dlatego teraz, gdy można o tym temacie mówić bez żadnych przeszkód, naszym obowiązkiem jest pamiętać o tej historii i o wszystkich jej ofiarach.

Sowiecka defilada we Lwowie we wrześniu 1939 roku - Kadr z radzieckiej kroniki filmowej z września 1939
Sowiecka defilada we Lwowie we wrześniu 1939 roku – Kadr z radzieckiej kroniki filmowej z września 1939