Rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

2023-09-05 MMDZ

17 września 1939 roku doszło do napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W tym roku obchodzimy już 84. rocznicę tego wydarzenia.

Bezpośrednią przyczyną tej agresji był pakt Ribbentrop-Mołotow. Został podpisany 23 sierpnia 1939 roku, zawierał podział Europy Środkowej na strefy wpływów – niemiecką oraz radziecką. 1 września nastąpił atak wojsk niemieckich. Związek Radziecki nie pomógł jednak Niemcom od razu, lecz czekał do momentu, gdy Polska będzie już bardzo osłabiona. Sowieci ruszyli 17 września natrafiając na opór niewielkich sił polskich. ZSRR zajął ostatecznie ponad połowę terytorium II Rzeczpospolitej. Mieszkańców tych obszarów czekał straszny los. Najpierw dwa lata okupacji sowieckiej, następnie trzy lata niemieckiej, po której Polska, na kilkadziesiąt lat, trafiła do strefy wpływów radzieckich – tzw. bloku wschodniego.

17 września jest również obchodzony Światowy Dzień Sybiraka. Bezpośrednim następstwem sowieckiego ataku była wywózka setek tysięcy Polaków na wschód, w najodleglejsze zakątki Związku Radzieckiego. Wielu ginęło podczas transportów, wielu już w miejscu deportacji. Tylko części udało się wrócić do Polski, jednak musieli już żyć z tymi tragicznymi wspomnieniami.

W okresie komunizmu, wątek sowieckiej agresji na Polskę był ukrywany, a za jego poruszanie groziły represje. Dlatego teraz, gdy można już o tym temacie mówić bez żadnych przeszkód, naszym obowiązkiem jest pamięć o tej historii i o wszystkich dotkniętych tymi tragicznymi zdarzeniami.