Rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

wrak rozbitego Tu-154
2022-04-08 MMDZ

10 kwietnia jak co roku obchodzimy rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Dziś mija już 12 lat od tego tragicznego wydarzenia.

10 kwietnia o godz. 11.30
dyrektor Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa oraz przedstawiciele dzierżoniowskich władz
złożą kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny w Dzierżoniowie.

Prezydent Rzeczypospolitej, Lech Kaczyński 10 kwietnia 2010 roku udał się na pokładzie samolotu Tu-154, wraz z wieloma innymi znakomitymi osobistościami w podróż do Smoleńska. Stamtąd miał udać się do lasu katyńskiego, aby uhonorować ofiary zbrodni katyńskiej w 70. rocznicę tego wydarzenia.

Niestety, prezydencki samolot rozbił się nieopodal miejsca lądowania. Wszyscy pasażerowie wraz z załogą zginęli. Wśród ofiar oprócz Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, znaleźli się również miedzy innymi ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Franciszek Gągor oraz wielu innych przedstawicieli władz polskich, parlamentu Rzeczypospolitej, Wojska Polskiego, a także rozmaitych instytucji i stowarzyszeń.

Symbolicznym jest fakt, że uczestnicy lotu zginęli nieopodal miejsca, które tak tragicznie zapisało się w polskiej historii, udając się na obchody rocznicy jednej z najstraszniejszych zbrodni jakiej dokonano na Polakach w czasie II wojny światowej. Miejmy na zawsze w pamięci wszystkich, którzy zginęli podczas tragicznego lotu sprzed 12 lat.

wrak rozbitego Tu-154