Rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

uczestnicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem
2023-04-09 MMDZ

10 kwietnia jak co roku obchodzimy rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Mija już 13 lat od tego tragicznego wydarzenia.

Prezydent Rzeczypospolitej, Lech Kaczyński 10 kwietnia 2010 roku udał się na pokładzie samolotu Tu-154, wraz z wieloma innymi znakomitymi osobistościami w podróż do Smoleńska. Stamtąd miał udać się do Lasu Katyńskiego, aby uhonorować ofiary Zbrodni Katyńskiej w 70. rocznicę tego wydarzenia. Niestety, prezydencki samolot rozbił się nieopodal miejsca lądowania. Wszyscy pasażerowie wraz z załogą zginęli.

Wśród ofiar oprócz Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, znaleźli się między innymi ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu – Jerzy Szmajdziński oraz Krzysztof Putra, wicemarszałkini Senatu Krystyna Bochenek, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Franciszek Gągor oraz wielu innych przedstawicieli władz polskich, parlamentu Rzeczypospolitej, Wojska Polskiego, a także Rodzin Katyńskich.

Symbolicznym jest, że uczestnicy lotu zginęli nieopodal miejsca, które tak tragicznie zapisało się w polskiej historii, udając się na obchody rocznicy jednej z najstraszniejszych zbrodni jakiej dokonano na Polakach w czasie II wojny światowej.

Miejmy na zawsze w pamięci wszystkich, którzy zginęli podczas tragicznego lotu sprzed 13 lat.

uczestnicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem