Podsumowanie prac inwentaryzacyjnych projektu

2024-10-11 MMDZ

Podsumowanie projektu „Cmentarz, kapliczki i krzyże przydrożne w Pojanie Mikuli – dokumentacja terenowa polskiego dziedzictwa kulturowego w Rumunii” odbędzie się 23.10.2024 r.

Młodzież szkolną zapraszamy o godz. 12.00 do sali koncertowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury
(zakończenie do godz. 13.00)
Reszta świata zapozna się z podsumowaniem projektu w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa o godz. 16.00

Pojana Mikuli należy do największych polskich skupisk Polaków na Bukowinie. Celem projektu jest udokumentowanie cmentarza oraz najstarszych krzyży i kapliczek przydrożnych w polskiej części wsi. Jest to kontynuacja pracy wolontariuszy Głogowskiej Edukacji Kresowej na Bukowinie (docelowo stowarzyszenie planuje opisać wszystkie polskie cmentarze w tym regionie).

W projekcie zrealizowano serię działań związanych z dokumentacją i inwentaryzacją, zbieraniem informacji ustnych o dokumentowanych obiektach oraz edukacją i upowszechnieniem wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym na Bukowinie w Rumunii. Działania są ukierunkowane na tworzenie sieci współpracy i pamięć społeczną. Wolontariuszami są członkowie Głogowskiej Edukacji Kresowej, znawcy Bukowiny i studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zebrane materiały są dostępne w bazie Instytutu Polonika.

Projekt realizuje Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa w partnerstwie z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Muzeum Miejskim Dzierżoniowa i Związkiem Polaków w Rumunii.

Dofinansowano ze środków
Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika