Pasja łączy polsko-czeskie pogranicze

Uczestnicy projektu na trakcje Diory
2022-09-15 MMDZ

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa już kolejny raz realizuje projekt, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

 

Celem projektu, którego nazwa brzmi „Pasja łączy polsko-czeskie pogranicze” jest rozwój współpracy między społecznościami lokalnymi oraz rozwój działań poznawczych między grupą z polsko-czeskiego pogranicza. Głównym założeniem jest zorganizowanie pasjonatów dawnym przemysłem radiotechnicznym. Takie spotkanie pomoże pobudzić wspomnienia, dawne pasje oraz może zaowocować większą chęcią współpracy międzynarodowej.

W najbliższy piątek i sobotę tj. 16 i 17 września 2022 roku w Dzierżoniowie będziemy gościć dawnych pracowników i sympatyków Zakładów Radiowych Tesla Lanškroun, którzy spotkają się z dawnymi pracownikami i sympatykami Zakładów Radiowych DIORA. Podczas takiego spotkania uczestnicy m.in. odsłuchają wykładu dot. Działalności Zakładów Radiowych Diora, zwiedzą Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, przespacerują się po Dzierżoniowie oraz poznają najważniejsze zabytki naszego miasta. W ramach projektu zostanie również przygotowany minifolder dot. wybranych radioodbiorników z dzierżoniowskiego zakładu.

Mamy nadzieję, że takie spotkanie będzie tylko mobilizacją do realizacji kolejnych wspólnych projektów z naszym partnerem czeskim z Lanškroun .

22 – 23 lipca 2022 r. pracownicy Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa wraz z byłymi pracownikami i pasjonatami Zakładów Radiowych Diora mieli okazję gościć u naszych czeskich przyjaciół, w związku z realizacją projektu dofinansowanego z EFRR za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa wraz z Město Lanškroun i Městské muzeum Lanškroun podjęło się współpracy w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Celem projektów partnerskich „Vášeň spojuje polsko-české pohraničí” / „Pasja łączy polsko-czeskie pogranicze” jest ożywienie współpracy czesko-polskiej poprzez spotkania entuzjastów radioodbiorników zarówno po stronie czeskiej jak i polskiej. W lipcu „Diorowcy” gościli w Lanskroun, korzystając z atrakcji zapewnionych przez organizatorów.