Narodowy Dzień Zwycięstwa

2023-05-04 MMDZ

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej. W tym roku przypada 78. rocznica tego wydarzenia.

Po prawie sześciu latach wojny, w nocy z 8 na 9 maja 1945 roku, przedstawiciele wojsk niemieckich podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji. Stronę aliancką reprezentowali przedstawiciele czterech mocarstw – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckiego oraz Francji. Chociaż działania wojenne wciąż miały miejsce na Pacyfiku, to dla Europy był to koniec największego konfliktu w historii kontynentu.

Dla Polski oznaczało to zakończenie wojny, która w ciągu sześciu lat kompletnie zniszczyła nasz kraj. Choć od tego momentu mogła rozpocząć się odbudowa, to jednak towarzyszyło  jej narzucanie władzy komunistycznej. Warto też pamiętać, że dla części polskiego podziemia niepodległościowego wiązało się to z dalszą walką, tym razem z sowieckim okupantem.

Dlatego w tym dniu pamiętajmy  o wszystkich którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Pamiętajmy także o ofiarach wszystkich późniejszych konfliktów, w szczególności obecnej wojny na Ukrainie. Nie zapominajmy, iż poza granicami Polski, wciąż giną niewinni ludzie…

Zapraszamy do udziału w obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa

11.00 rozpoczęcie uroczystości przed Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny

W programie :

  • odegranie hymnu państwowego,
  • przemówienia okolicznościowe,
  • program artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 1,
  • składanie kwiatów i wieńców

zaproszenie na uroczystości 8 maja 2023