Narodowy Dzień Zwycięstwa

2024-05-04 MMDZ

W tym roku obchodzimy 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej.


Po prawie sześciu latach wojny, w nocy z 8 na 9 maja 1945 roku, przedstawiciele wojsk niemieckich podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji. Sygnatariuszami z ramienia sił alianckich byli przedstawiciele czterech mocarstw – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Związku Radzieckiego. Chociaż działania wojenne wciąż miały miejsce na Pacyfiku, to dla Europy był to koniec największego konfliktu w historii kontynentu.

Dla Polski oznaczało to zakończenie wojny, która w ciągu sześciu lat kompletnie zniszczyła nasz kraj. Choć od tego momentu mogła rozpocząć się odbudowa, to jednak towarzyszyło jej narzucanie władzy komunistycznej. Warto pamiętać, że dla części polskiego podziemia niepodległościowego wiązało się to z dalszą walką, tym razem z sowieckim okupantem.

Dlatego w tym dniu pamiętajmy o wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Pamiętajmy także o ofiarach wszystkich późniejszych konfliktów, w szczególności obecnej wojny w Ukrainie. Nie zapominajmy, że poza granicami Polski wciąż giną niewinni ludzie.

RADA MIEJSKA DZIERŻONIOWA
BURMISTRZ DZIERŻONIOWA
MUZEUM MIEJSKIE DZIERŻONIOWA
ZAPRASZAJĄ NA UROCZYSTE OBCHODY
NARODOWEGO DNIA ZWYCIĘSTWA
W 79. ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

8 MAJA 2024 ROKU

11.00 Rozpoczęcie uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny
• Odśpiewanie hymnu państwowego
• Przemówienie okolicznościowe
• Program artystyczny przygotowany przez SP3 i PP2
• Złożenie wiązanek i zniczy
• Zakończenie uroczystości