Narodowe Święto Niepodległości

2023-10-31 MMDZ

Dzierżoniów radośnie świętuje Narodowe Święto Niepodległości!

11 listopada 2023 roku obchodzimy kolejną, już 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie ten listopadowy dzień uznawany jest za symbol trwającego wiele tygodni i miesięcy procesu, jakim było pojawienie się niezależnej, odrodzonej Polski na mapie świata. 11 listopada 1918 roku doszło do podpisania rozejmu, który przypieczętował klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Natomiast dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski.

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku było możliwe tylko dzięki staraniom wielu pokoleń polskich patriotów, którzy od końca XVIII wieku na rożne sposoby walczyli o odrodzenie polskiej państwowości. Dokonano tego poprzez uczestnictwo w kolejnych powstaniach narodowych, jednak także przez codzienną pracę u podstaw. W tym dniu, szczególne wyrazy uznania powinniśmy złożyć dla najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia, które ostatecznie sprawiło, że niepodległość stała się faktem. Należy wymienić tu postacie Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Byli oni przywódcami ówczesnych najważniejszych polskich środowisk politycznych. Pomimo różnic w poglądach społecznych i gospodarczych, potrafili wznieść się ponad to, ponieważ największym marzeniem i najwyższą wartością dla każdego z nich była wolna i niepodległa Polska.

Narodowe Święto Niepodległości ma długą tradycję. Obchodzono je już w dwudziestoleciu międzywojennym, chociaż pierwsze oficjalne państwowe uroczystości odbyły się dopiero w 1937 roku. Święto w czasach PRL-u, za sprawą polityki ówczesnych władz, było nieobecne i zakazane, a Polacy, którzy próbowali je publicznie obchodzić spotykali się z represjami. Należną rangę dzisiejszemu świętu przywrócono w 1989 roku.

W ten radosny dzień wspólnie świętujmy możliwość życia w wolnej i niepodległej Polsce, ale oddajmy się też chwili zadumy nad wszystkimi bohaterami, dzięki którym jest to możliwe, zarówno sławetnym postaciom, które znamy z kart historii, ale także milionom polskich patriotów pielęgnujących polskość w czasach zniewolenia.

W tym roku świętowanie rozpocznie się Paradą Niepodległości z flagami oraz uczestnikami konkursu „Historia Polski w ubiorze”. Oprócz tego będzie piknik patriotyczny, koncert, pokaz mażoretek oraz Dzierżoniowski Bieg Niepodległości.

Świętowanie Narodowego Święta Niepodległości w Dzierżoniowie rozpocznie się w sobotę 11 listopada o godzinie 10.15 Paradą Niepodległości. Przemarsz wyruszy spod pomnika Jana Pawła II na czele z mażoretkami, orkiestrą dętą, sufrażystkami (Dzierżoniowska Rada Kobiet) oraz uczestnikami konkursu „Historia Polski w ubiorze”, pocztami sztandarowymi, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami Dzierżoniowa i turystami przejdzie z ulicami Świdnicką, Daszyńskiego, i Piastowską na Skwer Solidarności. Zachęcamy do zabrania na paradę polskich flag, przywdziania barw narodowych lub strojów z epoki II RP lub znanych postaci związanych z historią Polski.

Po oficjalnych uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny zapraszamy na piknik patriotyczny na placu targowym, gdzie grupa historyczna Arkona z Torunia rozstawi swoje obozowisko. Będzie można zajrzeć do punktu medyczne dla rannych żołnierzy (opatrywanie ran publiczności), punktu rekrutacji ochotników do Legionów Polskich, wziąć udział w grach i zabawach dla publiczności, a w mennicy wybić okazjonalną monetę z wizerunkiem Marszałka Piłsudskiego. W tej części przewidziany jest również słodki poczęstunek, a a także koncert patriotyczny. Na scenie pojawią się: Zespół Pieśni i Tańca „Poloneziaki”, Miejska Orkiestra Dęta, Kapela Ślężanie oraz zespół wokalno-aktorski Sonanto.
Podczas pikniku nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu „Historia Polski w ubiorze”.

W międzyczasie, około godziny 12.00 wystartuje 12. Dzierżoniowski Bieg Niepodległości. Start i meta Biegu znajdować się będzie na placu targowym. Długość trasy wynosi ok. 1130 metrów.

Źródło: UM Dzierżoniów