
27 stycznia 2025 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto zostało ustanowione 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, by upamiętnić Żydów straconych podczas II wojny światowej wskutek działań Niemiec i ich sojuszników.
Data obchodów jest nieprzypadkowa, ponieważ właśnie 27 stycznia 1945 roku został wyzwolony obóz Auschwitz-Birkenau. W tym roku rocznica jest szczególna, bowiem minęło równo 80 lat od tamtych wydarzeń.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się o godz. 12.00, przy pamiątkowym obelisku, obok synagogi (ul. Krasickiego).
Działania nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej zapisały się w historii szczególnie krwawo, dokonano wiele okrutnych zbrodni na różnych narodach, jednak grupą najbardziej dotkliwie represjonowaną byli Żydzi. Machina propagandowa, starannie przemyślane działania i opracowane struktury miały na celu eksterminację całego narodu. Poczynając od zasiewania nieufności, zwiększania represji, tworzenia praw przeciwko Żydom, tłamszenia psychicznego i fizycznego, a kończąc na segregacji w postaci gett i obozów zagłady. W skutek tych nieludzkich działań życie straciła ogromna część narodu, łącznie około 6 milionów osób.
Największym takim miejscem pracy i śmierci był obóz Auschwitz-Birkenau, w którym zgładzono 1 300 000 osób, z czego prawie milion Żydów. Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku siłami żołnierzy sowieckich 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. W tym momencie był już znacząco opustoszały, przebywało w nim tylko 7000 więźniów. Reszta zginęła już wcześniej, bądź została pognana przez Niemców na zachód w tzw. marszach śmierci.
Niech ta szczególna rocznica przypomina nam do jakiego okrucieństwa prowadzi wojna i czynne, ale także milczące przyzwolenie na dyskryminację. Nie bądźmy na nią obojętni i w myśl hasła używanego przez ocalałych warszawskiego getta „Nigdy więcej!” nie dopuśćmy do takich działań.
2025.01.27 – plan uroczystości