Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2024-01-24 MMDZ

27 stycznia 2024 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto zostało ustanowione 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu upamiętnienia ofiar żydowskich, które zginęły podczas II wojny światowej wskutek działań Niemiec i ich sojuszników.

Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
odbędą się 27 stycznia o godz. 11.00,
pod obeliskiem przy synagodze na ul. Krasickiego 28.

W programie uroczystości:
◦ przemówienie okolicznościowe
◦ złożenie wiązanek i zniczy
◦ zakończenie uroczystości

Data obchodów jest nieprzypadkowa, bowiem właśnie 27 stycznia 1945 roku został wyzwolony obóz Auschwitz-Birkenau.

Podczas II wojny światowej nazistowskie Niemcy dokonały szeregu straszliwych zbrodni na wielu narodach, lecz to właśnie na Żydów ukierunkowali swoje najbardziej zbrodnicze zapędy i zaplanowali eksterminację całego narodu, a także uczynili ich głównym celem swojej rasistowskiej propagandy. Naziści zaczynali od zasiania nieufności do osób pochodzenia żydowskiego wśród Niemców, następnie stopniowo zwiększali represje, stygmatyzację oraz uchwalali prawa godzące w Żydów, a zwieńczeniem tego strasznego procesu było powstanie gett i następnie obozów koncentracyjnych oraz obozów zagłady, w których Żydzi byli masowo mordowani. Szacuje się, że wskutek systemowej zagłady Żydów, życie straciło 6 000 000 osób tej narodowości.
Największym tego typu miejscem był obóz Auschwitz-Birkenau, w którym zgładzono około 1 100 000 osób, w tym prawie milion Żydów. Został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku siłami żołnierzy sowieckich 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. W tym momencie był już mocno opustoszały, przebywało w nim tylko 7000 więźniów. Reszta już wcześniej zginęła, bądź została pognana przez Niemców na zachód w tzw. marszach śmierci.

W dzień upamiętnienia ogromnej tragedii jaka spotkała naród żydowski, mamy obowiązek pamiętać o ich historii, która winna nas przestrzegać do czego prowadzi przyzwolenie na rasizm i inne formy dyskryminacji. Niech w ten szczególny dzień wybrzmi głośno hasło pierwotnie używane przez ocalałych z warszawskiego getta, a później upowszechnione na całym świecie – „Nigdy więcej!”.