Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dzieci wyzwolone z obozu koncentracyjnego w Auschwitz
2023-01-19 MMDZ

Uroczyste obchody odbędą się 27 stycznia 2023 r. przy dzierżoniowskiej synagodze.

Burmistrz Dzierżoniowa
Przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa

zapraszają na uroczyste obchody


MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

27 stycznia 2023 r.


11.00
Rozpoczęcie uroczystości pod obeliskiem
– przemówienie okolicznościowe

– składanie wiązanek i zniczy
przy synagodze na ulicy Krasickiego 28
– zakończenie uroczystości

 

Dzieci wyzwolone z obozu koncentracyjnego w Auschwitz

program uroczystości 27 stycznia 2023 r.

27 stycznia, jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Został on oficjalnie ustanowiony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Data obchodów nie jest przypadkowa, gdyż właśnie 27 stycznia 1945 roku doszło do wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Podczas II wojny światowej nazistowskie Niemcy dokonały szeregu straszliwych zbrodni na przedstawicielach najróżniejszych narodowości. Swoje zbrodnicze zapędy w sposób szczególny ukierunkowali jednak w stronę Żydów, planując całkowitą eksterminację tego narodu. Zaczynając od stosowania szerokich i z czasem coraz poważniejszych represji, stygmatyzowania ludzi, tworzenia gett, Niemcy przeszli ostatecznie do etapu eksterminacji, mordując na różny sposób miliony osób. Szacuje się, że w czasie wojny zamordowano 6 milionów Żydów. Zabijano ich przede wszystkim w obozach koncentracyjnych oraz specjalnie tworzonych obozach śmierci. Największym tego typu miejscem był obóz Auschwitz-Birkenau, w którym zgładzono około 1 100 000 osób, w tym prawie 1 milion Żydów. Obóz ten został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku siłami żołnierzy sowieckich 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. Obóz w tym momencie był już mocno opustoszały, przebywało w nim tylko 7 tysięcy więźniów. Reszta już wcześniej zginęła, bądź została pognana przez Niemców na zachód w marszach śmierci. Po latach uznano jednak, że dzień tej rocznicy, wyzwolenia najstraszniejszego z hitlerowskich obozów, jest odpowiednio symboliczną datą dla uczczenia ofiar zbrodni Holokaustu.

W dniu dzisiejszym pod obeliskiem przy synagodze na ulicy Krasickiego zostały złożone kwiaty i znicze. W tym szczególnym dniu pamiętajmy o pomordowanych i kultywujmy pamięć o nich.