Harcerze odsłonili tablicę 75-lecia

znaczek 75-lecia działalności harcerstwa na Ziemi Dzierżoniowskiej
2020-11-06 MMDZ

5 listopada 2020 roku na terenie przed Muzeum Miejskim Dzierżoniowa została odsłonięta tablica pamiątkowa w 75. rocznicę działalności harcerstwa na Ziemi Dzierżoniowskiej oraz powołania Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Dzierżoniowie.

Obelisk z tablicą na pamiątkę dla wszystkich, którzy są historią, dniem dzisiejszym i przyszłością harcerstwa na naszym terenie powstał z inicjatywy Sowiogórskiego Kręgu Instruktorskiego dzięki 75 Fundatorom.

Odsłonięcia tablicy dokonali podharcmistrz Sławomir Dudziński i harcmistrzyni Krystyna Waś, którzy kierowali Hufcem Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP podczas poprzednich jubileuszy. Warto podkreślić, że na sześćdziesięciolecie Hufiec otrzymał od Rady Miejskiej Dzierżoniowa „Medal za Zasługi dla Dzierżoniowa”.

Uroczystość odbyła się z zachowaniem obowiązujących limitów osobowych. Natomiast planowane wcześniej spotkanie historyczno-wspominkowe w salach Muzeum zostało przez organizatorów przełożone na wiosenną niedzielę 30 maja 2021 roku. Dzień ten będzie poświęcony pamięci patrona Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP – harcmistrza Władysława Reniewickiego w 30. rocznicę jego odejścia na wieczną wartę.
Transmisję na żywo z uroczystości można było oglądać od godz. 17.00 na stronie https://www.facebook.com/sowiogorski
a jej zapis znajduje się pod linkiem: https://www.facebook.com/sowiogorski/videos/827791364701737/UzpfSTYxMDgyNzY0MzoxMDE1Nzg2MzE0OTA0MjY0NA/

Nie zabrakło w niej piosenek harcerskich i turystycznych. Specjalnie na tę okoliczność Zespół harcerski “Chwila Refleksji” z Legnicy przygotował nagrania teledysków do piosenek komendanta SKI pt. “Iskierka” oraz “Hej w Góry Sowie”. Natomiast Poczta Harcerska Azymut 95 z Legnicy przygotowała okolicznościowy znaczek, który znalazł się na kopertach z podziękowaniami dla Fundatorów Tablicy 75-lecia.

Dzięki dużej hojności 75 Fundatorów, Sowiogórski Krąg Instruktorski zakupił dodatkowo elementy umundurowania dla 6 Harcerskiej Drużyny Nieprzetartego Szlaku “Czarne Stopy”. To prezent na 20 urodziny Drużyny, która prowadzona jest przez druhnę Sylwię Wilk (liderkę projektu posadowienia obelisku z tablicą pamiątkową) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Piławie Górnej.
Inicjatorzy wydarzenia zapowiadają na wiosnę druk małego harcerskiego wydawnictwa historyczno-wspominkowego, w którym znajdzie się pełna lista Fundatorów obelisku i tablicy. Zostaną oni także uwiecznieni w siedzibie Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP oraz otrzymają pamiątkowe medale i przypinki.

Podziękowanie dla Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa

Zdjęcia:
Sowiogórski Krąg Instruktorski
działający w Hufcu Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP