Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

2023-09-20 MMDZ

Jak co roku, 27 września obchodzimy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Święto zostało ustanowione w celu upamiętnienia powołania do życia Służby Zwycięstwu Polski, co miało miejsce tego dnia 1939 roku. Była to pierwsza organizacja konspiracyjna, której celem było wyzwolenie całości terytorium Rzeczypospolitej spod wrogiej niemieckiej i sowieckiej okupacji.


Służba Zwycięstwu Polski została utworzona jeszcze podczas oblężenia Warszawy i choć istniała zaledwie niecałe dwa miesiące, to natychmiast została zastąpiona przez Związek Walki Zbrojnej, przemianowany później na Armię Krajową, który godnie kontynuował jej dzieło. Wraz z biegiem czasu, w szeregi polskich podziemnych formacji wojskowych wstępowało coraz więcej osób, co przełożyło się ostatecznie na liczbę kilkuset tysięcy żołnierzy. Była to jedna z największych partyzanckich armii w okupowanej Europie. Należy również pamiętać, że Polskie Państwo Podziemne oprócz organizacji wojskowej, posiadało cały szereg tajnych struktur, które w normalnych warunkach działają jawnie i tworzą każde prawdziwe państwo, od szkolnictwa, przez sądownictwo, po własną prasę.

Wszystkie te powołane z wielkim trudem i wysiłkiem struktury, pozwoliły narodowi przetrwać ten jakże trudny dla Polski i Polaków moment dziejowy. Pielęgnujmy zatem pamięć o ich dziele.

Zapraszamy do uczestnictwa w obchodach  Dnia Podziemnego Państwa Polskiego:

27 WRZEŚNIA 2023 ROKU

11.00 Rozpoczęcie uroczystości przy obelisku Polskiego Państwa Podziemnego (rondo przy ul. Złotej i Piastowskiej)

o Odśpiewanie hymnu państwowego
o Przemówienie okolicznościowe
o Złożenie wiązanek i zniczy
o Odegranie hymnu Polskiego Państwa Podziemnego („Naprzód do boju żołnierze”) i zakończenie uroczystości

2023.09.27 – plan uroczystości