Każdego roku 27 września obchodzimy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Święto zostało ustanowione w celu uczczenia powołania do życia 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski, pierwszej organizacji konspiracyjnej, której celem było wyzwolenie całości terytorium Rzeczypospolitej spod wrogiej niemieckiej i sowieckiej okupacji.
Służba Zwycięstwu Polski została utworzona jeszcze podczas oblężenia Warszawy i choć istniała tylko niecałe dwa miesiące, to natychmiast została zastąpiona przez Związek Walki Zbrojnej, przemianowany później na Armię Krajową, który godnie kontynuował jej dzieło.
Wraz z biegiem czasu, w szeregi polskich podziemnych formacji wojskowych wstępowało coraz więcej osób, co przełożyło się ostatecznie na liczbę kilkuset tysięcy żołnierzy. Była to jedna z największych partyzanckich armii w okupowanej Europie.
Należy również pamiętać, że Polskie Państwo Podziemne oprócz organizacji wojskowej, posiadało cały szereg tajnych struktur, które w normalnych warunkach działają jawnie i składają się na każde prawdziwe państwo, od szkolnictwa, przez sądownictwo, po własną prasę. Wszystkie te powołane z wielkim trudem i wysiłkiem struktury, pozwoliły narodowi przetrwać ten jakże trudny dla Polski i Polaków moment dziejowy. Pielęgnujmy zatem pamięć o ich dziele.