Dzień Papieski

Jan Paweł II (gov.pl)
2023-10-16 MMDZ

16 października 1978 roku świat obiegła wiadomość o wyborze arcybiskupa Krakowa – Karola Wojtyły na papieża. Nowo wybrany Ojciec Święty przybrał imię Jan Paweł II. Na pamiątkę tego wydarzenia, corocznie – od 2005 roku, dzięki uchwale Sejmu, 16 października jest obchodzony Dzień Papieża Jana Pawła II.

Równolegle – w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski.

Wybór Karola Wojtyły na papieża był nie lada precedensem, ponieważ był on pierwszym Polakiem na tym stanowisku, ale także pierwszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego spoza Włoch od XVI wieku.

Początkowo znaczna część rodaków Karola Wojtyły nie dowierzała tym doniesieniom, ale następnie w wielu domach w Polsce wybuchł entuzjazm. Wybór papieża Polaka był dla wielu powodem do dumy, a także wydarzeniem, które podnosiło na duchu w czasach represji władzy komunistycznej. Warto przypomnieć, że oprócz bycia przywódcą duchowym wiernych Kościoła katolickiego, był on także znaczącym i bardzo aktywnym politykiem. W okresie pontyfikatu Jana Pawła II, który trwał aż 27 lat, Polska przeszła transformację ustrojową, a papież Polak często zajmował jednoznaczne stanowisko potępiające ustrój i władze PRL, ku czemu miał choćby okazję podczas pielgrzymek do ojczyzny. Wielu Polaków znajdowało w jego słowach i postawie ukojenie oraz motywację do działania w tych trudnych czasach.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Do końca swych dni, mimo długiej walki z chorobą, sprawował swój urząd. Był opłakiwany przez miliony w kraju, ale także na całym świecie. Papież Polak został wyniesiony na ołtarze Kościoła katolickiego już 6 lat po swojej śmierci – 1 maja 2011 roku.

W dniu dzisiejszym wspominamy osobę Jana Pawła II, który do dzisiaj jest bardzo ważną i inspirującą postacią dla wielu Polaków, ale pozostaje też ceniony w wielu zakątkach globu.

Jan Paweł II (gov.pl)