Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2023-05-01 MMDZ

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to zostało ustanowione 20 lutego 2004 roku.

Barwy biała i czerwona towarzyszą Polakom od wieków. Wywodzą się one z herbu Królestwa Polskiego, którym był, tak jak w dzisiejszej Polsce, biały orzeł umieszczony na czerwonym tle.

Kolor biały i czerwony kojarzą nam się dzisiaj jako jeden z odwiecznych symbolów Polski. W czasach I Rzeczpospolitej ówczesna chorągiew również składała się z barwy białej i czerwonej, jednak w innym układzie. Ułożone były w trzy poziome pasy, dwa górne były koloru czerwonego, natomiast środkowy koloru białego. Jednak w tamtym okresie istniała jeszcze jedna tradycja barw narodowych, uznająca za nie kolory biały, karmazynowy (czerwony) i granatowy. Barwy te towarzyszyły Polakom w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, jak i powstań narodowych. Ostatecznie to jednak kolor biały i czerwony został oficjalnie zatwierdzony przez parlament odrodzonej Rzeczpospolitej w 1919 roku jako barwy narodowe Polski.

W tym szczególnym dniu pamiętajmy o szacunku dla polskiej flagi, gdyż jest ona jednym z naszych trzech najważniejszych symboli.