Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2024-04-28 MMDZ

Jak co roku, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało oficjalnie ustanowione 20 lutego 2004 roku. Obowiązujące barwy narodowe towarzyszą Polakom od wieków. Wywodzą się z herbu Królestwa Polskiego, którym był, tak jak dzisiaj, biały orzeł umieszczony na czerwonym tle.


Biel i czerwień kojarzą nam się dzisiaj jako jeden z odwiecznych symboli Polski. W czasach I Rzeczpospolitej ówczesna chorągiew również składała się z barwy białej i czerwonej, jednak w innym układzie. Ułożone były w trzy poziome pasy, dwa górne były koloru czerwonego, natomiast środkowy koloru białego. Jednak w tamtym okresie istniała jeszcze jedna tradycja barw narodowych, uznająca za nie kolory: biały, karmazynowy (odcień czerwieni) i granatowy. Barwy te towarzyszyły Polakom w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a także powstań narodowych. Finalnie jednak, to kolory biały i czerwony zostały oficjalnie zatwierdzone przez parlament odrodzonej Rzeczpospolitej w 1919 roku jako barwy narodowe Polski.

W dniu dzisiejszego święta pamiętajmy o szacunku dla polskiej flagi, gdyż jest ona jednym z naszych trzech najważniejszych symboli narodowych.