EWA

odbiornik tranzystorowy Ewa - logo i nazwa
2018-07-01 MMDZ

W 1962 roku Zakłady Radiowe Diora zatrudniły Janusza Zygadlewicza – plastyka i czołowego projektanta w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Kilka lat później spod jego rąk wyszła tranzystorowa Ewa, jeden z pierwszych w Polsce radioodbiorników przenośnych z zakresem UKF.

Gdy w 1970 roku radio trafiło do sklepów cieszyło się tak wielkim popytem, że sprzedawano je spod lady. Już w następnym roku Ewa uznana została za jeden z najlepszych produktów na polskim rynku otrzymując od rzeczoznawców znak jakości „1”. Jej kolejna modyfikacja, pod nazwą Ewa 2, wyszła w 1972 i 1974 roku.

Po lewej stronie trójkolorowej skali umieszczono antenę teleskopową dla fal krótkich i ultrakrótkich oraz sześć klawiszy: klawisz do włączania zakresu fal długich, klawisz do włączania zakresu fal średnich, klawisz automatycznej regulacji częstotliwości, klawisz do włączania zakresu fal krótkich, klawisz rozciągniętego pasma fal krótkich 49 metrów i klawisz do włączania zakresu fal ultrakrótkich. Po prawej stronie zamontowano klawisz podświetlania skali oraz trzy pokrętła: włącznika i siły głosu, pokrętło strojenia i pokrętło do regulacji dźwięku: bas/sopran. Na bocznych ściankach zamontowano gniazda połączeniowe: gramofon/magnetofon, słuchawkowe i zasilacza zewnętrznego. Odbiornik zasilano sześcioma bateriami R14 lub z akumulatora samochodowego.

Obudowę wykonano ze sklejki i płyty pilśniowej oklejonej dermą. Nowością była rastrowa osłona przedniej ścianki nawiązująca do architektury tamtego okresu. Nad nią umieszczono znak producenta i nazwę radioodbiornika. Produkcję Ewy zakończono w 1976 roku.

Czy wiesz, że…
– W latach 60. i 70. XX wieku na radia tranzystorowe podrywano dziewczyny? Wówczas największe powodzenie miał ten młodzieniec, którego radio grało najgłośniej.
– W 1971 roku, w konkursie pn. „To mi się podoba” organizowanym przez dziennik Życie Warszawy, Ewa została uznana za jeden z najlepszych produktów rynkowych i uhonorowana Medalem Warszawianki.
– Odlew Ewy odsłonięto na dzierżoniowskim trakcie radioodbiorników Diory, przy ul. Krasickiego (Urząd Pracy), 5 maja 2018 roku.