ALADYN

fragment ulotki reklamowej Aladyna
2019-01-01 MMDZ

W 1959 roku Zakłady Radiowe Diora dołączyły do grona dwóch rodzimych producentów telewizorów: Warszawskich Zakładów Telewizyjnych (późniejszy Elemis) i Gdańskich Zakładów Radiowych (późniejszy Unimor). Powodem, dla którego Diora zdecydowała się na ten krok, był malejący od lat popyt na radioodbiorniki.


Już w 1961 roku dzierżoniowską fabrykę opuścił pierwszy odbiornik telewizyjny, dla którego nazwę zaczerpnięto z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Aladyn był pierwszym telewizorem w Polsce wyposażonym w pilot, czyli urządzenie do zdalnej regulacji połączone pięciometrowym kablem z odbiornikiem. Pilot umożliwiał ustawienie głośności, kontrastu i jaskrawości obrazu bez ruszania się z miejsca, co było w tym czasie zupełnym novum. Urządzenie nie posiadało czegoś takiego jak przełącznik stacji, ponieważ do października 1970 roku funkcjonował w Polsce tylko jeden program telewizji publicznej (dzisiejsza TVP1). Nie było też funkcji regulacji kolorów, gdyż obraz był nadawany w wersji czarno-białej.
Aladyna montowano w niewielkiej, drewnianej skrzynce, co niejednokrotnie powodowało trudności w dostępie do podzespołów podczas napraw. Telewizor wyposażony był w ekran o przekątnej 17 cali. Przed ekranem wstawiano hartowaną szybę, która zabezpieczała użytkowników przed implozją. Po prawej stronie obudowy zamontowano sześć pokręteł: pokrętło dostrojenie wraz z przełącznikiem kanałów, pokrętło wysokości obrazu, pokrętło liniowości pionowej, pokrętło synchronizacji pionowej, pokrętło wyłącznika i barwy dźwięku oraz pokrętło synchronizacji poziomej. Na lewej ściance obudowy zainstalowano głośnik. Z tyłu odbiornika znajdowało się gniazdo antenowe i wieszak na pilota. Produkcję Aladyna zakończono w 1966 roku.

Czy wiesz, że…
– Już w 1937 roku, w Warszawie, rozpoczęła działalność pierwsza Polska eksperymentalna stacja telewizyjna.
– Po II wojnie światowej pierwszy program wyemitowano 25 października 1952 roku.
– Cena Aladyna, od 1961 do 1964 roku, wynosiła 9 tys. złotych. Średnia płaca w tym czasie to ok. 2 tys. złotych.
– W drugiej połowie 1964 roku wyprodukowano 31,206 sztuk Aladyna.
Aladyn ważył 25 kilogramów.
– Pilot do Aladyna nazywany był przez pracowników Diory „pilotem na smyczy”.