AGA

radioodbiornik Aga
2018-11-01 MMDZ

Wiosną 1947 roku trzech dzierżoniowskich inżynierów: Rotkiewicz, Kiesewetter i Brochstein, wyjechało do Szwecji po zakup licencji na produkcję radioodbiornika Aga. W podpisanej na trzy lata umowie, oprócz dostarczenia części do 30 tysięcy aparatów radiowych, mowa była także o przesłaniu niezbędnych przyrządów i narzędzi przez firmę AGA-Baltic. Po wielu miesiącach starań i przygotowań w sierpniu 1947 roku ruszyła produkcja.

Początkowo montowanie Agi odbywało się systemem stacjonarnym, tzn., że odbiornik powstawał z elementów na jednym stanowisku pracy. Zmiana powyższego systemu nastąpiła jeszcze tego samego roku, kiedy to uruchomiono pierwszą, w historii Zakładów Radiowych Diora, taśmę montażową. Wśród produkowanych wówczas modeli były odbiorniki przeznaczone dla odbiorców indywidualnych, tzw. abonenckie, a także odmiany radiowęzłowe dla szkół i zakładów pracy.

Model AGA RSZ-47 (1743) produkowany był masowo od 1947 do 1950 roku. Posiadał trzy zakresy fal: długie, średnie i krótkie. Na drewnianym froncie odbiornika, pod maskownicą głośnika, umieszczono dwa pokrętła i dwa przełączniki. Po lewej stronie pokrętło wyłącznika i regulacji siły głosu oraz trzystopniowy przełącznik barwy dźwięku. Po prawej stronie zamontowano przełącznik zakresów i pokrętło strojenia. U góry nad głośnikiem zainstalowano kolorową skalę ze wskaźnikiem dostrojenia – magicznym okiem. W tylnej ściance umieszczono cztery gniazda: anteny, uziemienia, gramofonu i na dodatkowy głośnik. Pośrodku ścianki widniał biały napis: Państwowa Fabryka Odbiorników Radiowych w Dzierżoniowie.
W 1949 roku, po wyprodukowaniu 25 577 sztuk, produkcję Agi przekazano, powstającym w tym czasie, Zakładom Radiowym im. Marcina Kasprzaka w Warszawie.

 

Czy wiesz, że…
Agę nazywano potocznie zielonym okiem.
Agę wykorzystano jako element scenografii w polskim serialu komediowym „Wojna domowa” w reżyserii Andrzeja Gruzy.
– Od 1954 roku Aga była obiektem pożądania, m.in. ze względu na to, że produkowany w tym czasie Pionier – w przeciwieństwie do Agi – miał skrócony zakres fal krótkich, aby nie można było słuchać zakazanych zachodnich stacji.
– Avometr – używany do produkcji Agi – był jednym z przyrządów, jakie wysłano do Dzierżoniowa w 1947 roku z firmy AGA-Baltic