Polonez Stereo

Polonez stereo
2022-01-03 MMDZ
Polonez Stereo DSS 361 (odbiornik domowy stereofoniczny standardowy)

Odbiornik radiofoniczny, który stanowi zestaw compact. W jego skład wchodzi: odbiornik, wzmacniacz, gramofon z wkładką ceramiczną i magnetofon kasetowy. Gramofon o symbolu G-902, został wykonany w Łódzkich Zakładach Radiowych Fonica, natomiast magnetofon ZRK M-532 SD w Zakładach Radiowych „Kasprzaka” w Warszawie. Wówczas w Polsce było to pierwsze tego typu połączenie urządzeń, które upraszczało obsługę i eliminowało problem okablowania dodatkowych urządzeń. Dodatkowo produkcję DSS 361 określano jako produkt w klasie standard. Układ elektroniczny opierał się na 5 (7?) układach scalonych, 68 (41?) tranzystorach i 46 (21?) diodach.
W odbiorniku zamontowano oprócz dwóch gniazd głośnikowych dodatkowe gniazda: słuchawkowe, mikrofonowe, uniwersalne, gramofonu z wkładką magnetyczną oraz gniazda anteny AM i FM. Oprócz tego zastosowano system który zapewniał elektroniczne przestrajanie oraz pamięć elektroniczną, która umożliwiała przełączanie pomiędzy pięcioma wcześniej wybranymi i zaprogramowanymi stacjami radiowymi na zakresie UKF. Na falach długich zaprogramowano punktowo stację Warszawa I. W celu dostrojenia i poziomu stacji zamontowano podświetlane wskaźniki w kolorze zielonym, które pokazywały zakres, dostrojenie i poziom sygnału.
O ile tuner oraz wzmacniacz, jako nowa konstrukcja inżynierów Diory, okazał się udany, o tyle reszta mechanizmów, czyli magnetofon oraz gramofon, były awaryjne. Ponadto problemem u progu lat 80. było również pozyskiwanie tych części z zakładów wchodzących w skład zjednoczenia UNITRA. Z tego powodu dosyć szybko zaprzestano produkcji „Poloneza Stereo”.
Obudowa radiomagnetofonu z gramofonem wykonana jest z tworzyw sztucznych, podobnie jak przezroczysta pokrywa na gramofon i magnetofon. Urządzenie w literaturze funkcjonuje również pod nazwą „Compact – Standard DSS-361”.
Lata produkcji: 1979
Konstruktor: zespół konstruktorów ZR Diora
Ilość: około 3 000
Zakresy fal:
długie: 227 kHz
średnie: –
krótkie: –
UKF: 65,5 – 73 MHz
Pobór mocy:
Zasilanie: 220 V – 50 Hz
Wymiary: 550x400x180 mm; ciężar: około 12 kg
Wymiary kolumny głośnikowej: – ciężar: –