Pionier

radioodbiornik Pionier
2021-04-19 MMDZ

Prezentacja odbiornika z kolekcji Muzeum

Pionier (odbiornik radiowy lampowy superheterodynowy)
Pionier był pierwszym radioodbiornikiem lampowym o polskiej konstrukcji. Radioodbiorniki były produkowane w Dzierżoniowie w początkowych latach istnienia Państwowej Wytwórni Odbiorników Radiowych, która później zmieniła nazwę na Dolnośląskie Zakłady Wytwórcze, a następnie na Zakłady Radiowe „Diora”. Pierwsza konstrukcja polskiego radioodbiornika była wynikiem pracy zespołu pod kierownictwem inż. Wilhelma Rotkiewicza.

Zastosowany układ elektryczny był oparty na nowoczesnym układzie użytym przez Phillipsa w 1941 roku przy produkcji odbiornika 203U. Zastosowano w nim lampy: UCH21, UCH21, UBL21, UY1N. Pionier był radioodbiornikiem superheterodynowym z zasilaniem uniwersalnym. Dzięki takiemu zasilaniu urządzenie mogło korzystać z sieci prądu stałego oraz z prądu zmiennego (z oznaczeniem literą U). Wersje bateryjne odbiornika występowały z literą B. Odbiorniki przeznaczone były do odbioru fal długich średnic i krótkich.

Pionier występował w różnych odmianach i w różnych obudowach (drewnianej i bakelitowej), a ich produkcja trwała trwała do 1968 roku. Najczęściej występującą odmianą był Pionier U2, w którym zastosowano okrągły głośnik GD 12/1,5 z transformatorem głośnikowym. Na przednim panelu znajdowała się skala podświetlona dwiema żarówkami. Z przodu były również: regulacja głośności (wraz z włącznikiem), pokrętło służące do zmiany zakresów i strojenia oraz kratka głośnika. Na panelu tylnym odbiornika znajdowało się złącze antenowe, uziemienia oraz przełącznik napięcia.
Wszystkie modele odbierały fale w podobnych zakresach. W późniejszym Pionierem nazywano również całkiem inne modele radioodbiorników, które produkowane były w latach 80. XX wieku.

Pionier miał zaspokoić potrzeby społeczeństwa w latach odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych. W załażeniu miał być tanim odbiornikiem, o prostej konstrukcji, przeznaczonym do masowego odbiorcy, jednocześnie o wysokiej niezawodności.

Lata produkcji: 1948 -1968r.
Konstruktor: zespół konstruktorów ZR Diora Dzierżoniów pod przewodnictwem inż. Wilhelma Rotkiewicza
Ilość: ok. 1 500 000 (wszystkich Pionierów łącznie)
Zakresy fal:
były podobne w różnych odmianach Pioniera, najczęściej występujące:
długie: 429 – 150 kHz
średnie: 1579 – 500 kHz
krótkie: 19 – 6 MHz
UKF: –
Pobór mocy: około 25W
Zasilanie: 220V, 125V
Wymiary: różna obudowa o różnych wymiarach obudowie ciężar: (?)
Wymiary kolumny głośnikowej: – ciężar: –

Pionier
by MMDZ.PL
on Sketchfab