8.10.2025 – 25.01.2026
Wystawa „Z gliny stworzone”, przygotowana została we współpracy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Ekspozycja prezentuje bogatą historię i różnorodność bolesławieckiej ceramiki – jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek.
Dzieje Bolesławca, nazywanego od wieków „miastem dobrej gliny”, są nierozerwalnie związane z garncarstwem i przemysłem ceramicznym. Dzięki zasobnym złożom glin w dorzeczu Bobru i Kwisy, produkcja ceramiki trwa tu niemal nieprzerwanie od średniowiecza. Dziś naczynia zdobione kobaltowymi stempelkami – w formie kropek, kółek czy charakterystycznych „pawich oczek” – trafiają do domów na całym świecie, zdobywając uznanie za jakość i oryginalne wzornictwo.
Na wystawie w Dzierżoniowie można zobaczyć wiele unikatowych eksponatów. Wśród nich znajdą się najstarsze naczynia odkryte podczas badań archeologicznych, a także XVIII-wieczne dzbany o żeberkowanych brzuścach pokryte brązowym szkliwem ziemnym i cynowymi okuciami. Z kolejnych stuleci podziwiać można bogato zdobione naczynia z motywami heraldycznymi, biblijnymi i roślinnymi, a także ceramikę z warsztatów takich mistrzów jak Hugo Reinhold, Karl Werner czy Julius Paul. Nie zabraknie także współczesnych wyrobów dekorowanych słynną techniką stempelkową, która do dziś stanowi wizytówkę Bolesławca.
Wernisaż wystawy odbył się 8 października 2025 r. o godz. 17:00 w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa.




Godziny otwarcia: Wtorek, Czwartek 9:00 - 16:00 | Środa, Piątek 11:00 - 18:00 | Niedziela 11:00 - 17:00