11 lipca 1943 – ta data w pamięci wielu osób pozostanie na zawsze. Tego dnia na Wołyniu UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) oraz ukraińska ludność cywilna dokonała zorganizowanego ataku na polskich mieszkańców.
Była to kulminacja fali mordów oraz wypędzania Polaków z ich domostw, która trwała już od początku 1943 roku. W wyniku tej krwawej masakry na Wołyniu oraz Galicji Wschodniej zginęło około 100 tysięcy osób. Zginęli tylko dlatego, że mówili po polsku i byli Polakami. Grzegorz Motyka (historyk specjalizujący się w tematyce polskiego ruchu oporu w okresie II Wojny Światowej i stosunkach polsko-ukraińskich) uważa, że 11 lipca 1943 roku był dla Polaków jednym z najtragiczniejszych dni II Wojny Światowej. Dążeniami wielu posłów oraz środowisk kresowych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustawą z dnia 22 lipca 2016 roku, ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
11 lipca 2021 r. odbyły się uroczyste obchody 78. Rocznicy „Rzezi Wołyńskiej”. Podczas obchodów odsłuchano Hymn Państwowy oraz przemówienia okolicznościowe. Odczytany został wiersz Feliksa Konarskiego „Pamięć” oraz Apel Pamięci. Odmówiona została modlitwa w intencji pomordowanych oraz złożono pamiątkowe wiązanki i zapalono znicze. Na zakończenie odsłuchano „Rotę”. Wszystkie te działania zorganizowane zostały ku czci i pamięci wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
fot. Kazimierz Janeczko