Pod koniec października 1971 roku przyjechała do Dzierżoniowa pierwsza delegacja firmy Sanyo. Do pracy z japońskimi konstruktorami przystąpiła wówczas grupa wyspecjalizowanych pracowników Diory, którym przewodzili inżynierowie: Stanisław Sara, Eugeniusz Makowski i Tadeusz Wyrębski. Celem polsko-japońskiej współpracy było wspólne opracowanie modelowego amplitunera o nazwie Elizabeth, od którego w przyszłości powstały pochodne wersje: mono, stereo i klasy hi-fi.
W 1973 roku, po opanowaniu trudności z technologią paneli aluminiowych, ruszyła produkcja seryjna Elizabeth Stereo. W odbiorniku, po raz pierwszy, zastosowano szereg nowoczesnych podzespołów, m.in.: układy grubowarstwowe, filtry ceramiczne i diody LED. Elizabeth, z napisem „Licencja Sanyo”, jest najwcześniejszą wersją Elizabeth Stereo, która na rynku występowała dość rzadko. Wyróżnia się ona, wśród innych wersji, lśniącymi pokrętła i przyciskami przełączników – anodowanymi rodem. Pokrętła i nakładki przycisków późniejszych modeli Elizabeth wykonywano z matowego aluminium.
Z lewej strony odbiornika, u góry aluminiowego frontu, umieszczono dwa pokrętła do programowania: UK1 i UK2. Pod nimi włącznik sieci oraz pokrętło tonów niskich, pokrętło tonów wysokich, pokrętło wzmocnienia siły głosu, pokrętło równoważenia kanałów, a także przełącznik sterowania (magnetofon, gramofon, tuner). Pod skalą zamieszczono przycisk układu cichego strojenia, przycisk automatycznej regulacji częstotliwości i przycisk mono/stereo. Odbiornik posiadał pięć zakresów fal: długie, średnie, krótkie 1, krótkie 2 i ultrakrótkie. Po lewej stronie skali zamontowano wychyłowy wskaźnik dostrojenia, identyczny jak w Amatorze Stereo. Napis „Licencja Sanyo” umieszczono z prawej strony poniżej gałki strojenia i nazwy producenta. Na tylnej ściance zamontowano sześć gniazd: antenowe, uziemienia, gramofonowe, magnetofonowe i dwa gniazda głośnikowe. Odbiornik posiadał na wyposażeniu dwie kolumny z rastrową, wykonaną z cienkiej blachy, osłoną na głośniki.
Produkcję odbiornika Elizabeth zakończono w 1980 roku.
Czy wiesz, że…
– Elizabeth Stereo (bez dodatkowych głośników) waży 7 kg
– Diora wyprodukowała kilkadziesiąt sztuk Elizabeth Stereo z głośnikami zamontowanymi w obudowie odbiornika – specjalne na zamówienie najwyższych władz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR).
– W ciągu 7 lat wyprodukowano 124 tysiące wszystkich wersji Elizabeth.