80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

pomnik bohaterów getta warszawskiego
2023-04-16 MMDZ

19 kwietnia 2023 r. zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W programie:

11.00 Rozpoczęcie uroczystości pod obeliskiem przy synagodze na ulicy Krasickiego
– słowo pamięci
– złożenie wiązanek i zniczy
– lekcja okolicznościowa w synagodze

12.00 Koncert „Żonkil i Pióro” w Synagodze Rutika

Zaproszenie 19.04.2023


19 kwietnia obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy w okupowanej Europie zryw ludności żydowskiej, będący symbolem sprzeciwu wobec prowadzonej przez Niemców polityki eksterminacji tego narodu.

Getto warszawskie zostało stworzone w 1940 roku. Na bardzo niewielkiej przestrzeni, Niemcy stłoczyli kilkaset tysięcy osób. Tragiczne warunki powodowały ogromną śmiertelność wśród przebywających tam ludzi. W przeciągu zaledwie dwóch lat jego istnienia z powodu głodu i chorób zginęło około 100 tysięcy osób. Od 22 lipca 1942 roku prowadzono akcję likwidacji getta. Do 21 września 1942 roku do obozu zagłady w Treblince wywieziono prawie 300 tys. osób, a więc około 75 % populacji getta. W kolejnych miesiącach systematycznie wywożono pozostałych Żydów.

Powstanie rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku, w momencie zainaugurowania przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. W tym momencie przebywało w nim już tylko 50-70 tys. Żydów. Do walki z nazistami stanęło ponad tysiąc bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Akcja nie miała szansy powodzenia, jednak stała się symbolem oporu narodu żydowskiego wobec zagłady. Mimo przytłaczającej dysproporcji sił powstańcy walczyli prawie miesiąc. Za datę upadku powstania uznaje się 16 maja 1943 roku, kiedy została wysadzona Wielka Synagoga na ul. Tłomackie, choć sporadyczne walki trwały jeszcze do czerwca. Większość powstańców niestety zginęła, ale swoją walką i postawą dali świadectwo niezwykłej odwagi, poświęcenia i hartu ducha.

W tym szczególnym dniu pamiętajmy o tragicznej historii powstania w getcie warszawskim oraz heroicznej postawie przebywających i walczących tam Żydów.

pomnik bohaterów getta warszawskiego
pomnik bohaterów getta warszawskiego