80. rocznica Rzezi Wołyńskiej

źródło: MSWiA
2023-07-05 MMDZ

11 lipca 2023 r. przypada 80. rocznica krwawej niedzieli. 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN/UPA dokonali ataków na co najmniej kilkadziesiąt polskich miejscowości na Wołyniu.

W ich wyniku, tego jednego dnia, często w bardzo brutalny sposób, zostało zamordowanych około 10 tysięcy Polaków, głównie z powiatów włodzimierskiego i horochowskiego. Krwawa niedziela była puntem kulminacyjnym Rzezi Wołyńskiej, zaplanowanej i przeprowadzonej przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1944 akcji, która miała na celu masową eksterminację ludności polskiej. Zorganizowane mordy na Polakach miały miejsce na terenie Wołynia, a także Małopolski Wschodniej. Szacuje się, że w tym ludobójstwie zginęło co najmniej 50 tysięcy Polaków.

Tragedia Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej długo musiała czekać na odpowiednie upamiętnienie. W czasach PRL-u temat ten był przemilczany. Dopiero w III Rzeczpospolitej kwestii tej powoli zaczęto nadawać odpowiednią wagę. W końcu, w 2016 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym szczególnym dniu nie zapominajmy do czego prowadzi nacjonalizm i miejmy w pamięci wszystkie ofiary tych tragicznych wydarzeń.

Upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń odbędzie się w Dzierżoniowie 9 i 11 lipca:

9 lipca 2023 (kościół pw. Królowej Różańca Świętego)
10.30 Msza święta w intencji ofiar ludobójstwa banderowskiego na Kresach
(po mszy św. spotkanie modlitewne przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych duchownych).

11 lipca 2023 (cmentarz komunalny), rozpoczęcie o godz. 15.30
– odegranie hymnu państwowego
– przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, modlitwa
– zapalenie zniczy i złożenie wiązanek
– odśpiewanie Roty i zakończenie uroczystości

źródło: MSWiA