80. rocznica Powstania Warszawskiego

2024-07-26 MMDZ

Równo 80 lat temu rozpoczęła się największa akcja zbrojna polskiego podziemia niepodległościowego podczas II wojny światowej. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie.

W walce brały udział oddziały Armii Krajowej oraz żołnierze innych polskich formacji. Powstanie Warszawskie było finalnym etapem Akcji Burza – operacji mającej na celu prowadzenie otwartej walki z Niemcami, także we współpracy z Armią Czerwoną, na obszarach, do których wkraczały wojska sowieckie. Żołnierze AK byli jednak przez Sowietów, często po wspólnej walce, atakowani, bądź rozbrajani i aresztowani. Dlatego podstawowym celem powstańców było samodzielne przegnanie Niemców z miasta, zanim wkroczą do niego wojska radzieckie. Liczono, że w ten sposób uda się uchronić polską stolicę od jej faktycznej okupacji przez ZSRR i władze polskie będą mogły przyjmować wkraczających do stolicy Sowietów z pozycji gospodarza.

Szanse powstańców na zwycięstwo od samego początku były minimalne. Niemcy dysponowali miażdżącą przewagą, zwłaszcza na gruncie uzbrojenia i zaopatrzenia. Wielu polskich powstańców nie posiadało jakiejkolwiek broni palnej. Pomimo takiej dysproporcji sił, polskim żołnierzom udało się prowadzić walkę, aż przez 63 dni.

Dla żołnierzy, ludności cywilnej Warszawy oraz samego miasta walka ta miała tragiczny finał. Życie straciło około 15 tysięcy powstańców oraz ponad 150 tysięcy ludności cywilnej. Około 90 % budynków Warszawy zostało zniszczonych lub ciężko uszkodzonych, zarówno podczas walk, jak i w kolejnych miesiącach, podczas celowej i metodycznej destrukcji miasta przez Niemców.

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętajmy o heroizmie powstańców oraz o wszystkich ofiarach walk i dokonanych przez Niemców zbrodni.

1 SIERPNIA 2024 ROKU

17.00 Rozpoczęcie uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny na Skwerze Solidarności:
◦ „syreny milczenia”
◦ odśpiewanie hymnu państwowego
◦ przemówienie okolicznościowe
◦ złożenie kwiatów
◦ odśpiewanie „Warszawskie dzieci”
◦ zakończenie uroczystości

1 sierpnia oprócz tradycyjnych uroczystości w „Godzinę W” pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny zapraszamy na koncerty oraz kino plenerowe w wojennym klimacie na Wale Szwedzkim.

Przy murach miejskich program rozpocznie o godz. 17.30. Będziemy mogli usłyszeć „Zakazane piosenki” w wykonaniu dzierżoniowskich chórów – Kanon, Katarynki, Dzierżoniowskie Wrzosy. Przeplatane będą listami powstańców, które czytać będą dzierżoniowscy harcerze.

O godz. 19.00 rozpocznie się koncert Maciejowej Kapeli – grupa miłośników folkloru miejskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego głównie Warszawy i Lwowa. Zagrają znane szlagiery, niekiedy zapomniane w dzisiejszym świecie, będące symbolem klimatu tamtych czasów. To doskonałe wprowadzenie do kina plenerowego, w wojennym klimacie, które zaaranżowane zostanie właśnie na Wale Szwedzkim. Pierwsza projekcja o godz. 20.30. Wstęp wolny.