75. rocznica egzekucji w dzierżoniowskim więzieniu

pomnik pamięci rozstrzelanych w dzierżoniowskim więzieniu żołnierzy AK
2022-02-18 MMDZ

75 lat temu, 19 lutego 1947 roku, na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej, Mieczysław Jeruzalski.

Urodził się 1 października 1926 roku w Kłodzie Dużej na Podlasiu. Przynależał do oddziału AK „Czarnego Olka”. Po 1945 roku działał na terenie Dolnego Śląska w ramach organizacji niepodległościowej „Wolność i Niezawisłość”.

Okoliczności jego śmierci są tym bardziej tragiczne, że został zamordowany celowo, na kilka dni przed planowanym wejściem w życie ustawy amnestyjnej i złagodzeniem wyroków. Był on jednym z trzech żołnierzy AK straconych po wojnie w dzierżoniowskim więzieniu. Wcześniej, 17 stycznia 1947 roku straceni zostali jeszcze Jerzy Kaszyński i Jerzy Pizło.

W rocznicę tych wydarzeń odbyły się uroczystości podczas, których uczczono wszystkich trzech zamordowanych. W Muzeum Miejskim Dzierżoniowa przeprowadzona została również lekcja muzealna, podczas której, przybliżono szerzej tą tragiczną kartę historii naszego miasta. Pamiętajmy w tym szczególnym dniu o wszystkich trzech ofiarach strasznych wydarzeń tamtego okresu.

pomnik pamięci rozstrzelanych w dzierżoniowskim więzieniu żołnierzy AK