19. rocznica śmierci Jana Pawła II

2024-03-26 MMDZ

Równo 19 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II. Karol Wojtyła został wybrany jako pierwszy papież z Polski oraz pierwszym spoza Włoch od XVI wieku. Jego długi pontyfikat trwał 27 lat.

Nie sposób nie wspomnieć, że oprócz bycia przywódcą duchowym wiernych Kościoła Katolickiego, był on także cenionym oraz bardzo aktywnym i sprawnym politykiem. W okresie pontyfikatu Jana Pawła II w jego ojczyźnie dokonała się transformacja ustrojowa, a papież Polak często zajmował jednoznaczne stanowisko potępiające ustrój i władze PRL, ku czemu miał choćby okazję podczas pielgrzymek do ojczyzny. Rzesze Polaków znajdowało w jego słowach i postawie ukojenie i motywację do działania w tych trudnych czasach.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Do końca swych dni, mimo długiej walki z chorobą, sprawował swój urząd. Był opłakiwany przez miliony w kraju, ale także na całym świecie. Papież Polak został wyniesiony na ołtarze Kościoła katolickiego 1 maja 2011 roku, a więc zaledwie 6 lat po swojej śmierci.

W dniu dzisiejszym wspominamy osobę Jana Pawła II, który ma niebagatelne znaczenie dla wielu Polaków, ale też pozostaje ceniony w różnych zakątkach globu.