14. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

uczestnicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem
2024-04-01 MMDZ

W tym roku mija 14 lat od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku, Lech Kaczyński, ówcześnie piastujący funkcje Prezydenta Rzeczpospolitej, udał się na pokładzie samolotu Tu-154, wraz z wieloma innymi znakomitymi osobistościami w podróż do Smoleńska, skąd miał udać się do Lasu Katyńskiego, aby uhonorować ofiary Zbrodni Katyńskiej w 70. rocznicę tego wydarzenia.

Niestety, prezydencki samolot rozbił się nieopodal miejsca lądowania. Wszyscy pasażerowie wraz z załogą zginęli. Wśród ofiar oprócz Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, znaleźli się między innymi ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu – Jerzy Szmajdziński oraz Krzysztof Putra, wicemarszałkini Senatu Krystyna Bochenek, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Franciszek Gągor oraz wielu innych przedstawicieli władz polskich, parlamentu Rzeczypospolitej, Wojska Polskiego, a także Rodzin Katyńskich.

Symbolicznym jest, że uczestnicy lotu zginęli nieopodal miejsca, które tak tragicznie zapisało się w polskiej historii, udając się na obchody rocznicy jednej z najstraszniejszych zbrodni jakiej dokonano na Polakach w czasie II wojny światowej.

Dziś, po 14 latach tragedii, która zjednoczyła w żalu cały naród, nie zapominajmy o uczestnikach tego pechowego lotu, których odejście stanowiło niepowetowaną stratę w szeregach polskich elit.

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa upamiętni rocznicę zapalając znicz pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny 10 kwietnia 2024 r. o godz. 11.00.

uczestnicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem